fallback

Недостатъчните средства за излизане в пенсия са кошмар и за Запада

Дори работещите в страни със стабилна социалноосигурителна система се притесняват за финансовото си бъдеще

20:40 | 21.02.19 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Ако и вие се притеснявате за това дали ще можете да спестите достатъчно пари за пенсия, то не сте сами.

Според ново проучване дори работещите в страни със стабилна социалноосигурителна  система се притесняват за финансовото си бъдеще. Проучване на компанията за финансови услуги ING сред близо 15 000 души в Европа, САЩ и Австралия е установило, че мнозинството от хората се тревожат дали ще разполагат с достатъчно средства в пенсионна възраст, съобщава Bloomberg.

Тези от тях с най-мрачни очаквания са жителите на Франция и Испания, където двама от трима души посочват, че се притесняват. В същото време най-големи оптимисти са бъдещето са холандците. В САЩ 62% от респондентите посочват, че се притесняват за това дали имат достатъчно средства за пенсия.

Но макар холандците да имат най-положителни очаквания, те са и хората, които планират да отложат излизането в пенсия най-дълго. Средностатистическият участник в допитването от Холандия очаква да се пенсионира на почти 67 години.

Както посочват експерти в областта, по-продължителната работа прави пенсионирането по-достъпно. Това е така както по отношение на индивидуални лица, които планират да излязат в пенсия, така и по отношение на правителствата, борещи се с разходите по грижа за възрастните хора.

На практика обаче съществуват някои проблеми: намаляването на пенсиите може да се окаже рисково за политиците, които искат да предприемат подобни мерки. Колкото до самите работници, съществува рискът здравето им да се влоши или да не успеят да намерят работодател, който да иска да ги наеме.

Отношението на служителите към пенсионирането отразява финансовата реалност, пред която са изправени. Във Франция настоящите пенсионери е най-вероятно да се съгласят със следното твърдение, че не се радват на същите стандарти на живот, които са имали докато са работели.при тях процентът на съгласни е 69%. За сравнение в САЩ той е 30%.

Възможно е комбинацията между правителствени бюджетни съкращения, ниски лихви по спестявания и по-слаба пазарна възвръщаемост да направят бъдещите положението на бъдещите пенсионери дори още по-тежко от това на сегашните. Ако това се окаже така, то страховете за бъдещето на хората и от двете страни на Океана ще се окажат оправдани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:53 | 14.09.22 г.
fallback